Blog

Trening Full Body Workout

FBW, czyli Full Body Workout, to trening siłowy całego ciała. Polega na ćwiczeniu pośród jednej sesji treningowej wszystkich grup mięśniowych. Jest bardzo przyzwoity przy budowie masy mięśniowej.

Trening obwodowy, bo tak również nazywany jest trening FBW, polega na wykonywaniu ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe wszczynając od największych, a kończąc na najmniejszych grupach. Najczęściej jest wszakże wszczynamy treningiem nóg, później pleców, klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, a kończy się treningiem brzucha. Cała jednostka treningowa jest bardzo dokuczliwa, tym samym nie trzeba potem wykonywać dodatkowych ćwiczeń aerobowych. Winno się jednak pamiętać o przymusowej dobrej rozgrzewce poprzedzającej trening. Podczas ćwiczeń FBW wykorzystuje się obciążenie tj. hantle lub sztangi lub po prostu ciężar własnego ciała. Jest to zależne od wykonywanego ćwiczenia oraz własnych możliwości. Proponuje się wykonanie treningu obwodowego trzy razy w tygodniu. Daje to najlepsze skutki i nie przemęcza organizmu. Dni odpoczynku można zapełnić niezbyt intensywnymi ale skutecznymi treningami cardio, np. ekspedycją na rowerze.

Zestawy treningowe FBW składają się z kilku ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe. Najlepsze efekty osiąga się wykonując od 6 do 12 powtórzeń. Dla urozmaicenia ćwiczeń można usnuć dwa plany treningowe i wykonywać je na zmianę.

Osoby, które zabiegają by spróbować czegoś super, mogą zastosować trening FBW 5x5. Jest to metoda mająca zaskoczyć organizm. Istnieje dziesiątki odmian takiego treningu np. wykonywanie 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w 5 seriach lub wykonywanie w 1 sesji po 15 powtórzeń, a 2 pozostałych - 10 powtórzeń.

Trening obwodowy to świetny sposób na zbudowanie masy mięśniowej zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jedyne o czym należy pamiętać to wybór właściwego do swoich możliwości obciążenia i skupieniu się na prawidłowej technice ćwiczeń. Regularnie ćwicząc i stosując się do wymienionych wyżej wskazówek, można mieć pewność, że twoja sylwetka i zdrowie na pewno ulegną poprawie na długie lata.